Arkusze plano – co to takiego?

Arkusze plano są bardzo dobrze znane w branży drukarskiej, ma je w ofercie niemal każda drukarnia. Jednak wśród nawet stałych klientów drukarń wciąż są mało popularne. A szkoda, bo drukowanie na arkuszach plano może sprawdzać się w wielu przypadkach.

Arkusze plano – co to takiego?

Zobacz także:

Oto gwałciciele z Rimini! Wyciekło nagranie z monitoringu!
Oto gwałciciele z Rimini! Wyciekło nagranie z...
Zobaczył to na obrazie sprzed 100 lat i doznał szoku! Internauci nie mają złudzeń! To dowód na... [FOTO]
Zobaczył to na obrazie sprzed 100 lat i doznał...

Arkusze plano mogą być świetnym sposobem na szybkie i stosunkowo tanie wydrukowanie materiałów reklamowych, choć dobrze sprawdzą się i w innych przypadkach. By jednak w pełni uświadomić sobie ich zalety, warto poznać odpowiedzi na trzy poniższe pytania.

 

Co to jest arkusz plano?

Arkusz plano jest nazwą dość dużego gładkiego arkusza papieru (w typografii jego rozmiar określany jest jako format sita), nieskładanego, nie mającego złamów. A to oznacza nic innego jak to, że nie wydrukujemy na nim wielostronicowego katalogu, ale raczej materiały, które z założenia mają mieć dwie strony, a więc np. plakaty i ulotki. Oczywiście jednak, zadrukowany arkusz plano można poddać różnym zabiegom introligatorskim, jak cięcie, perforowanie, szycie, klejenie, bigowanie czy foliowanie. Działania te jednak musimy wykonać już na własną rękę. Zamawiając bowiem arkusze plano z drukarni otrzymamy zawsze duże arkusze, zadrukowane według dostarczonego przez nas projektu. Arkusze plano najczęściej występują w kilku formatach: A1+, A2+, B1, B2.

 

Jakie jest jego zastosowanie?

Wspomniany wyżej brak złamów z jednej strony stanowi pewne ograniczenie, z drugiej jednak możemy je uznać za istotną zaletę takich arkuszy. Powierzchnię zadruku możemy bowiem dowolnie zagospodarować, umieszczając na jednym arkuszu nawet kilka różnych projektów. Mogą to być np. dwa plakaty, kilka ulotek, broszura czy projekt prospektu. Arkusz plano możemy zadrukować, w zależności od potrzeby, jedno lub dwustronnie.

 

Poza tradycyjnymi materiałami reklamowymi, na arkuszach plano drukuje się również np. planery do zawieszenia na ścianie w biurze czy cieszące się dużą popularnością kalendarze trójdzielne. Arkusze plano mogą także posłużyć do oklejania firmowych segregatorów czy pudeł na dokumenty.

 

Dlaczego warto na nim drukować?

Druk na arkuszach plano warto rozważyć przede wszystkim ze względu na to, że to sprytny sposób na tanią i szybką produkcję materiałów reklamowych. Na jednym arkuszu możemy bowiem rozmieścić nawet kilka projektów, a to może być szczególnie ważne, jeśli zależy nam na dużej różnorodności materiałów. Ponadto ze względu na ograniczoną ilość pracy przy drukowaniu arkuszy, również ich cena nie jest zbyt wysoka, a czas realizacji zamówienia zazwyczaj bardzo krótki. Tym bardziej, że zadrukowany arkusz nie potrzebuje dodatkowego czasu na schnięcie, może więc zostać wysłany do zamawiającego bezpośrednio po druku.

 

 

ZAMKNIJ